Czy Pismo Święte uczy o Trójcy?

Czy Stary Testament naucza o Trójcy?

Najkrócej mówiąc NIE! Stary Testament o Trójcy czy inaczej mówiąc o Bogu w trzech osobach niczego nie naucza.

Począwszy od Adama i Ewy poprzez Abrahama, Izaaka i Jakuba wszystkie te osoby były monoteistami i wierzyły w jedynego Boga JHWH. Słowo „Trójca” czy nauka o trzech osobach w jednym Bogu nie pojawia się w ogóle w pismach hebrajskich. Nie pojawia się także w hebrajskiej literaturze, co dokładnie wyjaśniamy na naszym blogu. Izraelici znani byli z monoteizmu i jako tacy czcili Boga w jednej osobie. Boga, który miał swoje osobiste imię zapisywane tetragramem „JHWH”.

Dlaczego Bóg nie wyjawił patriarchom rzekomej prawdy o sobie i kazał czcić i wywyższać tylko siebie, czyli jedną z trzech osób ponad dwie inne (domniemanie równe sobie)?

Dlaczego w księdze Powtórzonego Prawa 4:35 Bóg powiedział

Widziałeś to wszystko, byś poznał, że Pan jest Bogiem, a poza Nim nie ma innego

Zakładając Trójce Jahwe nie powinien tak powiedzieć, gdyż poza nim był jeszcze równy mu Syn oraz rzekoma osoba Ducha Świętego.

W innym miejscu u Izajasza 45:5 Bóg składa podobną deklarację, że „Ja jestem Pan, i nie ma innego. Poza Mną nie ma Boga …„.  W Powtórzonego Prawa 32:39 (BT) czytamy:

„Patrzcie teraz, że Ja jestem, Ja jeden, i nie ma ze Mną żadnego boga …”

Jak rozumieć, że z Jahwe nie ma obok siebie żadnego innego Boga w świetle nauki o Trójcy? Czy nie wynika z tych fragmentów, że Bogiem Żydów był tylko jeden Bóg, JHWH?

Jahwe Najwyższy

W Psalmie 83:19 psalmista oznajmił inną trudną do wyjaśnienia przez trynitarzy prawdę, a mianowicie, że Jahwe jest Najwyższy!

„Niechaj poznają Ciebie i wiedzą, że tylko Ty, który sam jeden masz Jahwe na imię, jesteś Najwyższy nad całą ziemią.”

Czy Najwyższy może być równy z kimkolwiek?  Czy nie przeczy to wszystko rzekomej równości innych osób „Trójcy”.

Rodzą się zatem pytania:

  • Czy Bóg przez tysiące lat okłamywał swój lud?
  • Dlaczego nie objawił Izraelitom, że jest w trzech osobach?
  • W którym miejscu Stary Testament uczy o Bogu w trzech osobach?

Na te kłopotliwe pytania muszą odpowiedzieć sobie zwolennicy dogmatu o Trójcy Świętej.

W książce  „Doktryna Trójcy – Rana Zadana Sobie Przez Chrześcijaństwo” Anthony F. Buzzard i Charles F. Hunting w rozdziale „Bóg Żydów” napisał:

„Jest pewnym, że naród Izraela, któremu zostały dane te wspaniałe deklaracje o Bóstwie, nie wiedział nic o dwoistości bądź troistości Boga. Żaden fakt nie może być bardziej potwierdzony, jeśli jako podstawę bierzemy ich narodową literaturę i jeśli język ma posiadać jakiekolwiek istotne znaczenie. Jedna rzecz jest bezsporna: narody otaczające Izrael, nie miały żadnej wątpliwości, że wierzył on w Jednego Boga.

Triady bóstw a Biblia

Ze Starego Testamentu jednoznacznie wynika, że koncepcja Triady nie ma nic wspólnego z naukami i kulturą „biblijną”.

Była natomiast rozpowszechniona wśród otaczających Izraelitów pogańskich narodów czczących  takie trójce bóstw jak:

  • Ozyrys, Izyda, Horus w Egipcie
  • Baal, Asztarte i Eszmun – w Fenicji
  • Ea, Marduk i Gibil w Babiloni
  • Zeus, Posejdon, Hades w Grecji
  • Elil, An i Enki w Mezopotami
  • Jowisz, Junona i Minerwa w Rzymie

Jak widzimy, nie w Biblii ,ale poza nią możemy spotkać trynitarną naukę. Poniżej jeden wymowny cytat:

Triada hinduska

Zwyczaje obrzędy i symbole religijne Keller

 

Tak więc nauka o triadzie bóstw jest wzięta „żywcem” z religii obcych narodowi wybranemu. Stary Testament nie naucza o tym, że Bóg jest troisty jak również o tym, że występuje w trzech osobach.

Subscribe
Powiadom o

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

8 komentarzy
Od najnowszych
Od najstarszych
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Zgadzam się z tym w 100% Amen

A ziemia nie jest kulą i się nie porusza w przeciwieństwie do słońca które wschodzi i zachodzi.Niby to nie na temat ale jak mówić ludzią o sprawach niebieskich jeżeli nie wierzą w ziemskie.

Dziwię się, że na temat Trójcy, jest prowadzona dyskusja. Nie ma w Biblii ani takiej nazwy dla Boga, ani nawet sugestii, że jest jeden Bóg w trzech osobach. W komentarzach pojawiają się jedynie sugestie, że mozna nazwać Jezusa Bogiem, ale to dużo za mało żeby mówić o jednym Bogu w trzech osobach!

Biblia termin „Bóg Najwyższy” rezerwuje tylko dla Boga Jahwe (Ojca), wystarczy przeczytać Rodz. 14:18, Dan. 5:21 , Łuk. 8:28, Hebr. 7:1. Co ciekawe fakt, że tylko Bóg Ojciec jest Najwyższy przeczy trynitaryzmowi, który zakłada równość trzech osób. Według Biblii Najwyższy jest tylko jeden – Bóg Ojciec. Trynitarze natomiast twierdzą, że Bóg Ojciec jest zaledwie jedną z trzech osób Boga, rzekomo wszystkie te osoby są sobie równe. Co ciekawe zwrot Bóg Najwyższy występuje zarówno w Starym Testamencie jak i w Nowym. Dowodzi to, że Biblia nie uczy o trynitaryzmie.

A co z weretem, że Bóg mówi uczyńmy?
A co ze słowem Elohim?