Czy Pismo Święte uczy o Trójcy?

Czy wiara w „Trójcę” prowadzi do Boga?

Nie, gdyż trynitarny dogmat jest sprzeczny z tym czego uczy nas o Bogu JHWH Biblia w tym również Pan Jezus.

Mało tego, że nigdzie w Piśmie Świętym nie znajdziemy słowa „Trójca”, to nie ma w Słowie Bożym nawet jednego wersetu, który by zawierał chociażby aluzje co do równości i współwieczności rzekomych trzech osób wchodzących w jej skład.

Czy znasz  nauczanie biblijne o jednym Bogu w trzech osobach? Nie nauczał o takim Bogu ani Jezus ani jego pierwsi uczniowie.

Jak wiemy podejmowano nawet próby sfałszowania Słowa Bożego, żeby taki tekst w Piśmie Świętym się znalazł. Poświadcza to wyraźnie dodanie w starszych przekładach w liście 1Jan 5:7-8 wersetu, rzekomo potwierdzającego tę naukę.

„Albowiem trzej są, którzy świadczą na niebie: Ojciec, Słowo i Duch Święty, a ci trzej jedno są” (Biblia Gdańska).

W tzw. Biblii Tysiąclecia wyd. IV wyjaśniono jednak w przypisie do tego wersetu, że brak go w najstarszych rękopisach greckich i w najstarszych przekładach. Dlaczego zatem dodano do Słowa Bożego taki werset? Czyż nie chodziło o uwiarygodnienie doktryny o trzech w jednym?

Zainteresowanych wersetem z Mateusza 28:19 i wiarygodnością zawartej tam formule „Idźcie i chrzcijcie w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego” zachęcam do przeczytania artykułu z linku.

Dlaczego uważamy, że ten dogmat jest szkodliwy?

 • TRÓJCA to BÓG TAJEMNICZY i żadną miarą NIEPOZNAWALNY. Takie podejście zniechęca do poznawania Go. Jest to sprzeczne z tym o czym czytamy w Jana 17:3, że od poznawania Boga zależy „życie wieczne”.
 • TRÓJCA wypacza rolę Jezusa jako „pośrednika”, i „drogi” prowadzącej do Boga. Jezus jako nierozerwalna część Boga, staje się celem i metą tej drogi. W ten sposób przestaje być pośrednikiem pomiędzy BOGIEM a ludźmi. Jest to sprzeczne z 1 do Tymoteusza 2:5: „Albowiem jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek, Chrystus Jezus”.
 • TRÓJCA to plagiat POGAŃSKICH WIERZEŃ. W wierzeniach wielu religii istniały od wieków triady bóstw, od czego Izraelici mieli trzymać się z daleka zgodnie chociażby z dziesięciorgiem przykazań.
 • POKŁOSIEM DOGMATU są niebiblijne święta i nauki jak np. „BOŻE NARODZENIE„. Jezus jak również apostołowie, nie zachęcali do obchodzenia dnia jego narodzin. Jezus chciał, aby Jego uczniowie, obchodzili raz do roku rocznicę Jego śmierci.
 • DOGMAT zaprzecza zaciemnia i wypacza podstawowe znaczenie nauki o ZBAWIENIU I OKUPIE . Jezus jako druga osoba Trójcy nie byłby „odpowiednim” okupem  (zob. 1 Tymoteusza 2,6). Poza tym, Jezus jako NIEŚMIERTELNY – BÓG nie mógłby umrzeć za nas, aby nas zbawić.
 • TRÓJCA doprowadziła do zapomnienia o BOGU Izraela, mającego osobiste Imię JHWH. W Psalmie Psalm 83:19 czytamy: „Niechaj poznają Ciebie i wiedzą, że tylko Ty, który sam jeden masz Jahwe na imię, jesteś Najwyższy nad całą ziemią„.
 • TRÓJCA ŚWIĘTA wypacza obraz Ducha Świętego! Trynitarze zamiast  prosić „o Ducha Świętego” (Jana14:16:17  ), proszą  Ducha Św. jako trzecią osobę  Trójcy.  Ich prośby czy modlitwy „trafiają w próżnię”, więc nie mogą, korzystać z „mocy z wysokości” (Łukasza24:49).
 • TRÓJCA  ograbia nas z daru modlitwy do Ojca, której uczy nas Jezus! Trynitarze poprzez  modlitwy do Trójjedynego przypominają osoby wysyłające list, ze źle wypisanymi danymi adresata.
 • DOGMAT ten, trynitarze uczynili „wyznacznikiem chrześcijańskości„. Niestety działania trynitarzy były na tyle skuteczne, że wmówili to większości chrześcijan. Światowa Rada Kościołów skupiająca chrześcijańskie wyznania przyjmuje do swego gremium, tylko religie wyznające trynitaryzm! Jest to smutne i absurdalne bo przy takim kryterium nie przyjęto by do Rady, Pana Jezusa oraz zborów pierwszych chrześcijan.

W podsumowaniu:

W świetle nauk Pisma Świętego prawdziwymi wyznacznikami chrześcijańskości danej grupy religijnej, czy też jednostki nie jest wiara w Trójce ale:

 • POSTĘPOWANIE zgodne z nauczaniem Jezusa i Słowem Bożym.
 • WIARA w Mesjasza jako Zbawiciel.
 • ZMARTWYCHWSTANIE Jezusa oraz upamiętnianie Jego Śmierci.
 • Uznanie  za Słowo Boże BIBLII.
 • MIŁOŚĆ okazywana czynami.
 • CHRZEST dorosłych poprzez zanurzenie w imię Pana Jezusa.
 • EWANGELIZACJA  i pomoc innym w poznaniu jedynego Boga i Jezusa Chrystusa.

Ponieważ Pismo Święte nie zawiera nauki trynitarnej, na tej liście  nie może być, wiary w Trójcę!  Niestety, poprzez wmówienie „wiernym” tego, że wiara w Trójce jest niezbędna do zbawienia, trynitarze usunęli w cień a wręcz, zapomnieli o wymienionych przez nas powyżej prawdziwych biblijnych „wyznacznikach chrześcijańskości”.

Podsumowując: WIERZĄC W TRÓJCĘ trudno jest powiedzieć, że  „czcimy Boga w duchu i w prawdzie”.  W Ewangelii Jana 17:3 (KUL) czytamy:

„To zaś jest życie wieczne, by poznali Ciebie, jedynego, prawdziwego Boga, i Jezusa Chrystusa, którego posłałeś.”

Artykuł dostępny jest również w języku szwedzkim: Leder tro på treenigheten till Gud?

Subscribe
Powiadom o

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

10 komentarzy
Od najnowszych
Od najstarszych
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Czyli katolicy nie mają szans na zbawienie, póki nimi są?

Dlatego właśnie przed powrotem Jezusa nastąpi wielkie zwiedzenie. A gdy Jezus powróci to czy znajdzie prawdziwą wiarę?

Bardzo oczywisty i aż dziwne , że nie dostrzegany przez trynitaryzm ..”test” Pana Jezusa na ocenę czy dana religia, wspólnota jest chrześcijańska czy też, nie… Jana 13;35 „Po tym wszyscy POZNAJĄ , żeście uczniami moimi, jeśli będziecie się wzajemnie miłowali ” ( wyznacznikiem : MIŁOŚĆ) oraz Jana 17:17 „Uświęć ich (prawdziwych uczniów Chrystusa) w prawdzie, Słowo Twoje jest prawdą”. Pan Jezus daje takie „wyznaczniki” do rozpoznania swych prawdziwych uczniów i „chrześcijańskości” danej wspólnoty! Nie ma tu nawet wzmianki o tym jakoby wyznacznikiem tym miała być wiara w Trójcę czy dogmat „Wcielonego Boga” w osobie Jezusa! Jak to się stało, że trynitarze tak zmanipulowali ludzi, którzy tego „nie widzą” ale trzymają się kryterium dzielenia religii nie według definicji Pana Jezusa ale trynitaryzmu (czy Światowej Rady Kościołów)???